12. фебруар 2015.

ШТА СЕ ТО ДИМИ?

Прахово више него друга села добија своје странице у интернет издањима. Нажалост,  не због позитивних ствари већ због проблема са којима се суочавају мештани Прахова.

Текст објављен на порталу East Side можете прочитати ОВДЕ.







       12. јануара 2015.године, у скупштинској сали Општине Неготин, одржана је презентација Пројекта будућег складишта фосфо-гипса, кога у свом дворишту планира да гради нови власник хемијске индустрије Прахово, „Еликсир - ИХП Прахово“. Праховљани су се тамо нашли, што је разумљиво, у великом броју, али је све деловало прилично стихијски и неорганизовано, с брда с дола, није било јасних, конкретних и јединствених захтева, па је и одговор очекиван: „Када будетe знали шта хоћете, јавите се...“
Но, како "незванично" сазнајем, ових дана су председнику владе Србије, Александру Вучићу, упућене примедбе на Студију о процени утицаја на животну средину тог планираног складишта фосфо-гипса и депоније пепела из енергане на чврста горива. Иза тих примедби одлучно су стали чланови једног праховског и два неготинска еколошка удружења. А основне примедбе су:
  1.  да није урађена студија о процени укупног радиоактивног дејства на простору од 56 хектара, колика је површина будућег складишта;
  2.  да не постоји друштвена оправданост за овакав пројекат, ако се има у виду да „Еликсир“ тренутно запошљава око 300 радника, док се на другој страни у Неготинској низији пољопривредом бави више од 5.000 пољопривредника;
  3. да последице постојања складишта и депоније у ужем простору здравствено угрожавају око 30.000 становника;
  4.  да не постоји мониторинг којим би се уредно пратила емисија штетних материја у ваздуху, земљишту, подземним водама и укупном биодиверзитету, чиме се директно крше утврђене законске одредбе и препоруке ЕУ и јасно указује на бахатост и неспремност да се на уштрб профита води рачуна о строгим мерама заштите животне средине.
      На крају, поставља се питање да ли на овако одлучно сроченим примедбама и апелу локалних еколошких удружења влади Србије на еколошку угроженост у ширем окружењу Прахова, па и суседних земаља, стоји и потпис чланова Савета МЗ Прахово као легално изабраних представника грађана чија је животна средина угрожена, или су можда њихови интереси у овом случају можда нешто другачији ?

Нема коментара:

Архива чланака