19. јул 2018.

ПРАХОВО ДОМАЋИН РЕГАТЕ РЕКА

У оквиру традиционалне туристичке манифестације „Неготинско лето“, поред Неготина, Уровице, Јабуковца и Сикола, по први пут ће и Прахово бити један од учесника. Регата река, која се у Србији одржава већ пету годину ове године ће последња три дана  своје пловидбе Дунавом (1-3. августа) провести у Прахову . 
Учесници регате биће смештени у својим пловилима и кампу на обали Дунава (највероватније код средње и доње чесме), хранити се у импровизованим угоститељским условима дому културе, а слободно време испунити аутобуским обиласком археолошког локалитета „Врело“ у Шаркамену, Манастира Вратне и вратњанских капија, рогљевачких и рајачких пимница и пловидбом до ушћа Тимока у Дунав. 
Чудна је одлука организатора ове традиционалне туристичке манифестације да у програм регате уврсти Прахово ако се има у виду да је један број учесника из других земаља, да је ранијих година међу регаташима било и амабасадора, а уз то, сама обала код Прахова је неуређена, без доброг приступног пута или пешачке стазе, без иједног угоститељског објекта, а у самом Прахову нема ни једне припремљене туристичке понуде и ако постоје јасно видљиве зидине римског града Аквиса, има етнолошки занимљивих грађевина (кућа, шупа, амбара и кошева), а једино што би се, у овом тренутку, могло понудити јесте најлепша црква у тимочкој епархији и посебно занимљив приватни Музеј радио технике, каквог нема у Србији, али за кога на жалост зна мали број људи и у самом Прахову. 
Организатори регате река су од занимљивости у Прахову, уз доручак, понудили причу о потопљеним бродовима из Другог светског рата, што за људе који воле Дунав и јесте нека занимљивост а за нас је еколошка бомба и велико подводно складиште мина и граната.   
Колико су примедбе на месту показаће за неко време утисци самих регеташа, а намера није да се критикује већ да туристички посленици у временима која долазе крену у уређење богом даног положаја обале Дунава под преливним пољима "Ђердапа 2", пред највећом луком на доњем Дунаву и да постојеће историјске, етнолошке и верске објекте који постоје у нашем Прахову припреме за представљање широј јавности.   

Нема коментара:

Архива чланака