11. октобар 2017.

УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН УРЕЂЕЊА ПРИОБАЉА

Акција уређења плаже на Дунаву је еуфорично почела средином јуна. Оно што је урађено детаљно је приказано у низу видео снимака. Највећу подршку уређењу плаже дали су компанија "Еликсир" и председник оштине, Владимир Величковић. Летња сезона је прошла а шта ће се даље око плаже радити није познато. За озбиљнији рад и конструктивнију расправу око уређења плаже потребна су већа сазнања без којих било какве идеје и предлози на ову тему не би имали смисла. 
Зато је неопходно знати да је Прахово као насеље, поред Неготина, једино насеље које има утврђен План генералне регулације из чијих оквира не би требало одступати и било шта градити. Из Плана генералне регулације следе планови детаљнијих регулација свега што би се евентуално градило, примера ради сви производни погони Еликсира, лука  Прахово, асфалтирање улица, па тако и План детаљне регулације приобаља Дунава од ХЕ "Ђердап 2" до Луке Прахово.
 У Плану генералне регулације Прахова дате су опште смернице, из кога за ову прилику, због уочљиво већег интереса грађана издвајамо: Извод из Плана генералне регулације насеља Прахово, стр. 82, усвојен на седници Скупштине општине Неготин, 29.08.2014.г., који можете видети ОВДЕ, где се до детаља могу сагледати већ утврђена
 
                     Правила грађења на водном земљишту
Водно земљиште користи се на начин којим се не утиче штетно на воде и приобални екосистем и не ограничава права других, за:
                  1) изградњу водних објеката и постављање уређаја намењених уређењу водотока и других вода;
2) одржавање корита водотока и водних објеката;
3) спровођење мера заштите вода;
4) спровођење заштите од штетног дејства вода;
5) остале намене, утврђене Законом о водама („Службени гласник РС“, 30/10 и 93/12). 
На водом земљишту дозвољена је изградња:  
  • обалоутврда са шеталиштем, 
  • уређење плажа, 
  • простора за одвијање активности риболоваца, 
  • објекти намењени спортско-рекреативним и комплеметарним активностима:
    •  шанк-барови, 
    •  одморишта, 
    •  просторије за опрему, 
    • сојенице  и
    • настрешнице (спратности П до Пк, максимално 30 м2, висине 7 м).
На кладовској плажи забележио сам симпатичну скакаоницу, коју заиста није тешко урадити а била би евентуално занимљива посетиоцима будуће праховске плаже, и одбојкашко игралиште у песку.


 
Позивам добронамерне људе који имају идеје или предлоге на тему уређења приобаља да их напишу у коментару или у поруци.

3. октобар 2017.

Упокојио се протојереј Живко Ковјенић

Епархија Бањалучка објавила је тужну вест, коју преносимо изворно:

Дугогодишњи приједорски свештеник протојереј Живко Ковјенић упокојио се изненада у ноћи између 28. и 29. септембра 2017. године у клиничко – болничком центру у Бања Луци због последица срчаног удара. Сахрана оца Живка обавиће се у недјељу 01. октобра 2017. године у Бања Луци на ребровачком гробљу. Заупокојена литургија и опијело биће служени у цркви Светога пророка Илије у Приједору са почетком у 9,оо часова и том приликом народ ће моћи да се опрости од свештенослужитеља Божијег оца Живка.

Биографија:
Отац Живко рођен је у селу Бочац, општина Бања Лука од оца Крстана којег су усташе заклале 1995 те је исти пронађен у масовној гробници у Мркоњић Граду и мајке Цвијете , рођене Смиљић- Завршио је богословију Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима 1975 године. Исте године је рукоположен за свештеника од епископа жичког др Василија. До 1989 године службује на подручју тимочке епархије а потом прелази у бањалучку епархију и бива постављен за свештеника у Приједору у којем остаје све до своје смрти. У браку са супругом Ружом има двоје дјеце: Славицу и Живадинку.

Ову изненадну и крајње неочекивану тужну вест из Преједора православни верници у Прахову примили су са великим болом и нескривеним искреним лепим сећањем на свештеника Живка, који је у Праховској парохији, у храму "Вазнесења господњег", службовао 12 година (1977-1989).


 

Архива чланака