23. јануар 2012.

CAVIAR CONNECTION

Рибарење на Дунаву траје вековима и њиме се поједини људи из нашег краја успешно баве и данас. Прахово је некада привлачило љубитеље риболова из целе Србије. А када је Дунав преграђен браном хидроцентрале „Ђердап 2“ рибарење код Прахова је постало посебно атрактивно за аласе јер моруне, које су из далеког Црног мора долазиле чак до Ђердапских стена па и даље ради мрешћења, више нису могле даље од Ђердапске бране, где је у вртлогу преливних вода код Прахова настала својеврсна "морунска окретница", а за аласе прилика доброг улова. Тако се код Прахова обрело„морунских аласа“ са разних страна, који су сви имали за циљ да улове што већи и вреднији примерак највеће слатководне рибе Европе. Лов моруна је био посебно атрактиван због укусног меса и веома цењене црне икре од које се прави чувени кавијар. Као што је познато, кавијар се као веома скупоцена храна може наћи искључиво на трпезама богатих људи, па су се углавном све количине извозиле на запад. Детаљније ОВДЕ. Последњих година има покушаја вештачког мрешћења моруна у посебном узгајалишту смештеном у заливу језера изнад „Ђердапа 2“, детаљније о томе ОВДЕ. Риболов моруне је због важности очувања ове врсте рибе у међувремену забрањен, па се моруна више не лови код Прахова.
Познат је пример чувених праховских рибара, и некадашњих ловаца на моруну, познатих као "браћа Пацови", који су живот у градској средини заменили свакодневним животом на Дунаву, где живе у скромним условима бавећи се риболовом. Као такви постали су инспирација и за филмске ствараоце, па је о њима снимљен и документарни филм под насловом „Кавијар Конекшн“, који је делом финансирало и Министарство за заштиту животне средине Републике Србије, као и Секретаријат за културу града Београда. Овај филм је, захваљујући управо занимљивој тематици, постигао значајан успех у читавом свету, награђен је на бројним иностраним филмским фестивалима, а већ је приказан на многим великим светским телевизијама, у Русији, Великој Британији, Америци итд. 






18. јануар 2012.

ПОПИС СТАНОВНИШТВА 1863.


У последње време приметна је посета блогу на страници објављеној 18. јануара 2012.године, посвећеној попису становништва из 1863.године. Уместо очекиваних информација о праховским родовима из тог времна посетиоци су из техничких разлога могли добити само појединости о приређивачу Публикације "Попис становништва и имовине среза Брзопаланачког из 1863.године". 
У намери да се грешка исправи овом приликом објављујемо извод из поменуте публикације Историјског архива Неготин који се односи на број родова и кућа села Праова (Прахова) као једног од већих насеља Брзопаланачког среза. Попис чланова породица, имовине и прихода, који су дати у публикацији, због обимности грађе, нисмо у могућности да презентирамо. Међутим, на захтев читаоца (преко коментара) могу се пружити подаци о члановима појединих породица, њиховој имовини и приходима за које искаже интересовање. Процену имовине и прихода у току пописа вршила је деветочлана комисија састављена од мештана Праова на челу са Ђорђем Драгутиновићем (вероватно Драгушиновићем). У прилогу дајемо преглед пописа чланова породице, имовине и прихода у то време најимућнијег житеља Праова, пароха Ђорђа Поповића и једног тада сиромашнијих житеља Станка Марина. 

Попис је извршен у периоду од 30.07.- 01.08.1863.године када је у Праову (Прахову) пописано укупно 208 кућа из следећих родови:
  • Аврамовићи (Аврам) 2 куће, Ануцој 2 куће; 
  •  Брзу 3 куће, Бируце 3 куће, Бребу 3 куће, Брсан 2 куће, Богосављевић 2 куће, Бранда 1 кућа, Бобок 1 кућа, Бурече 1 кућа, Боболин 1, Бађа 1 кућа и Булзан 1 кућа;
  •  Воин 1 кућа, Владу 1 кућа;
  •  Гугић 2 куће, Грљан 1 кућа, Гржаб 1 кућа; 
  •  Драгић 1 кућа, Дида 1 кућа, Думан 1 кућа, Димитријевић 1 кућа, Драгушиновић 1 кућа;
  •  Ђорђевић 9 кућа, Ђурић 1 кућа;
  •  Ивановић 2 куће, Илија 2 куће;
  • Јоновић 4 куће, Јеремија 2 куће, Јанковић 2 куће;
  •  Калин 3 куће, Каралија 3 куће, Крек 2 куће, Крацан 2 куће, Калинуце 1 кућа, Карбуника 1 кућа, Кицоран 1 кућа, Кранчу 1 кућа;
  •  Лазаревић 1 кућа;
  •  Марин 2 куће, Морар 1 кућа, Мијај 1 кућа, Матеј 1 кућа;
  •  Његрој 2 куће, Њицу 2 куће, Њикуц 1 кућа, Њору 1 кућа, Њењу 1 кућа, Њагоје 1 кућа;
  • Праовљан 5 кућа, Предић 4 куће, Поповић 4 куће, Птпоје 3 куће, Папалуце 1 кућа, Петрика 1 кућа, Паун 1 кућа;
  • Раду 3 куће, Рошка 2 куће, Радуловић 1 кућа и Ротар 1 кућа;
  • Станчуловић (Стан) 4 куће, Станковић 3 куће, Спилкуц 1 кућа, Стојка 1 кућа, Стојан 1 кућа, Стојановић 1 кућа;
  •  Тодосијевић 4 куће, Танасијевић 4 куће, Трандафировић 2 куће, Тодор 1 кућа и Трокан 1 кућа (данас Стречановићи);
  • Удрић (Удрој) 3 куће;
  • Флутурец 5 кућа, Фурњига 1 кућа;
  • Царан 3 куће;
  • Чорике (Чорке) 3 куће, Чука 2 куће, Челоњ 1 кућа;
  • Шона (Јон и Иљије) 3 куће, Шама 2 куће и Штефан 1 кућа.
           У протеклом периоду од 150 година (1863-2013.г) нестали су родови: Адамовић, Андреић, Брлановић, Булзан, Динуловић, Ђурђевић, Манојловић, Неи, Нанија, Недељковић, Пановић, Тома, Цилибат и Цинбаш.
                      




8. јануар 2012.

2012

Закорачили смо у нову годину, празнична еуфорија полако пролази и прави је тренутак да се вратимо у реалност и још једном поменемо шта нас то у Прахову очекује ове године.
Крајем 2011.године одржана је седница СО Неготин и усвојен је буџет за 2012.годину у коме су од преко 20 набројаних инвестиција као најзначајније истакнуте две које су од посебног значаја за Прахово.
На првом месту је оправка локалних путева, а затим су ту и наставак изградње канализације и фекалне станице у Прахову. Према незваничним, али доста поузданим сазнањима, треба очекивати да ће се ове године приступити и изградњи атарских путева, што другим речима значи да ће се знатно олакшати кретање пољопривредне механизације до великог броја њива у нашем атару. То значи и да ће се у време откупа превоз пољопривредних култура одвијати далеко брже и сигурније.
Са првим пролећним данима очекује се долазак „Телекома“ и радови на изградњи нове телефонске мреже у насељу и монтажи нове дигиталне централе. Детаљније о томе ОВДЕ.
У наступајућем пролећном периоду очекују нас и избори, па од неких кандидата за високе функције у општини можемо очекивати и већа обећања од горе наведених, али само треба бити стрпљив и видети чија су обећања најреалнија и шта ће се од свега обећаног на крају заиста и остварити.

1. јануар 2012.



ЧИТАОЦИМА БЛОГА ЖЕЛИМ СРЕЋНЕ ПРАЗНИКЕ И УСПЕШНУ НОВУ ГОДИНУ!



Архива чланака